Succesfuldt sponsorarbejde kræver klare mål
De grundlæggende mekanismer i sponsorarbejde er ens uanset om man er Manchester United eller en mellemstor dansk idrætsforening

Foto: DGI
Spørgelysten er stor på standen, hvor Mads Vinther og Business in Sport holder til

Foto: DGI
Opmærksomme lyttere til Casper Stylsvigs foredrag om sponsorarbejde i Manchester United
333 millioner fans. 1,5 milliarder husholdninger ser United kampene i tv. 990 millioner ser ”highlights.”
Astronomisk høje tal hænger tæt i luften i takt med at Casper Stylsvig, global sponsordirektør i storklubben Manchester United, udfolder visionen for klubbens sponsorarbejde.
55.000 solgte sæsonbilletter er lig med 99 procent udsolgt pr. sæson, heraf 8.000 VIP-billetter til hver kamp på Old Trafford, som i øvrigt er ”verden bedste stadion.”
Vi er i Laudrup Lounge på Brøndby Stadion, hvor flere end 200 idrætsledere fra sjællandske foreninger er klar til at suge til sig af Casper Stylsvigs pointer.
Husk jeres partnere
Casper Stylsvig har været med til at opbygge den sponsorstrategi, der ligger bag Manchester United som et af verdens stærkeste brands. Han er headhuntet fra er job som brand manager i Barcelona FC.
Men selv om Stylsvig præsenterer sit oplæg som en tur i maskinrummet, skal man slå ørerne ud for at fange de grundlæggende pointer imellem de store tal.
»Vi bruger mange ressourcer på at få nye partnere om bord,« lyder en af Stylsvigs pointer.
»En af de største fejl man gør, er at man glemmer de partnere, man har,« lyder en anden.

Foto: DGI
På besøg i Laudrup Lounge på Brøndby Stadion
Benhårdt arbejde
Michael Mørch fra Kokkedal vil vide, hvad de skal gøre for at øge deres sponsorindtægter.
»I Barcelona sad vi og ventede på, at telefonen ringede. Men det er kanvassalg og struktur på arbejdet, der gør det. Vi leverer ”high quality.” Vi lover en ting, og vi leverer mere, end vi lover,« lød Stylsvigs svar.
At være godt forberedt, at passe på de sponsorer, man har og tilbyde i stedet for at forlange, det er nogle af de pointer, Claus Mohrhagen fra Boldklubben Frem tager med sig hjem:
»Du skal have noget at byde på. Har du det, behøver du ikke komme med hatten i hånden,« siger Claus Mohrhagen.
Afklaring gør attraktiv
Netop den pointe slår, Mads Vinther fra Business in Sport, fast, mens han i aftenens andet oplæg, transformerer Stylsvigs strømlinede oplæg ned til mere lokale forhold.
Pointen er, at hvis man vil have succes med sponsorarbejdet, skal man afklare med sig selv, hvor man vil hen, og hvordan man vil gøre det.
»Afklaringen skal gøre foreningen attraktiv. Ingen sponsor ønsker at arbejde med en klub eller forening, der ikke ved, hvad de vil, eller hvad de står for. Ved man ikke det, kommer det match, der skal skabe værdien mellem forening og sponsor aldrig til at give afkast,« siger Mads Vinther.
Tre skridt på succesvejen
Foreningen skal ifølge Mads Vinther have styr på, hvordan de opfører sig, kommunikerer og behandler medlemmer og frivillige ledere.
»Alle kan opnå succes, hvis de erkender de tre ting, der skal til,« siger Mads Vinther, og sammenfatter tre punkter, som gælder i Kokkedal, Frem og Holbæk såvel som i Manchester:
• Tro på at det kan lade sig gøre, stolthed – herunder bevidstheden om hvad vi står for, værdier og kultur. Det er dem, der skal sælges, og det er bevidsthed om historien - både som fortid, nutid og fremtid.
• Hårdt og målrettet arbejde. Intet kommer af sig selv - heller ikke i United. Man skal turde gå nye veje, holde fast i det autentiske, værdierne og sporten, og prøve nye muligheder.
• Synliggør successen, dvs. vis sponsor hvor meget der er skabt; kunder i butikken, synlighed, omsætning o. lign.
Efter oplæggene er Mads Vinther klar til at besvare spørgsmål i en stand for Business in Sport.
»Vi tror faktisk, at med få midler kan vi flytte rigtig mange ting for de fleste foreninger,« siger Mads Vinther.
Opdateret 10. februar 2012 Af Kirsten Harkjær LarsenEjer: Kommunikationsafdelingen